Pałac w Świętochłowicach - Zameczek Piaśnicki

Obiekt na sprzedaż
5 950 000 PLN , Pow. 1 903,06 m2
Typ nieruchomości:
Komercyjny
Powierzchnia:
1 903,06 m2
Typ transakcji:
sprzedaż
Lokalizacja:
Świętochłowice , Bytomska
Rok budowy:
1859
Numer oferty:
BB171536
Powierzchnia działki:
3 414 m2
Cena za m2:
3 127 PLN
Na południu Polski, na Górnym Śląsku (tylko 15 km od Katowic), w mieście Świętochłowice, znaleźć można niezwykle urokliwe miejsce, pełne historii. W dzielnicy Piaśniki, w bliskim sąsiedztwie Parku Heiloo, znajduje się XIX- wieczny Zameczek Piaśnicki, znany również pod nazwą Pałac w Świętochłowicach - miejsce z niezwykłym potencjałem, którego lokalizacja, infrastruktura, pobliskie otoczenie dają wiele możliwości zarówno dla osób, które chcą spełnić marzenia o własnej, wyjątkowej rezydencji, jak i dla tych, którzy szukają miejsca na własną działalność. Hotel, SPA, restauracja, klinika medyczna, a może ekskluzywna siedziba swojej firmy - to wyjątkowe miejsce jest idealne dla takich inwestycji.

PARAMETRY NIERUCHOMOŚCI
Nieruchomość gruntowa obejmuje cztery działki o łącznej powierzchni 3414 m2. Zabudowana jest budynkiem 3 kondygnacyjnym (parter, piętro, poddasze) w całości podpiwniczonym o łącznej powierzchni użytkowej 1542,67 m2.
Budynek wolnostojący, wzniesiony na planie prostokąta, zlokalizowany jest w centralnej części działki nr 400/3, z dojazdem do budynku od strony ul. Bytomskiej i z dodatkowym wejściem przez bramę od strony parku. Nieruchomość posiada 4 niezależne wejścia, 3 tarasy oraz werandę. Całość terenu jest ogrodzona.
Powierzchnia użytkowa poszczególnych kondygnacji:
Piwnice - 337, 52 m2
Parter - 477,73 m2
Piętro - 497,14 m2
Poddasze - 260,37 m2
Kilka lat temu budynek został częściowo odremontowany - dokonano częściowej wymiany instalacji, odrestaurowano wybrane elementy zdobnicze.

HISTORIA
Pałac w Świętochłowicach został wybudowany w 1859 roku, jako dom urzędniczy dla dyrekcji Śląskiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa, której założycielem był hrabia Gwidon Henckel von Donnersmarck. Do dziś pozostaje tajemnicą, kto był autorem budynku, natomiast niewątpliwie, był to najbardziej reprezentatywny obiekt, w całym kompleksie zabudowań należących do spółki.
W 1917 roku, budynek został przebudowany, w związku ze szkodami górniczymi, które dotknęły obiekt podczas I Wojny Światowej. Zmiany objęły likwidację między innymi wielobiegowych schodów, znajdujących się przed starym portykiem wejściowym. Nowy portyk po zmianach, stał się werandą z tarasem dostępnym z pomieszczeń z pierwszego piętra. Dodatkowo boczne przestrzenie między filarami portyku wejściowego zostały wypełnione secesyjnymi witrażami, które do dziś ubogacają to miejsce.
Po roku 1945, w budynku znajdowało się przedszkole, a po sprzedaży obiektu przez Gminę Świętochłowice w 1996 roku budynek jest w rękach prywatnych właścicieli. Obecnie budynek spełnia funkcję mieszkalno - usługową.

PARK
W 1866 roku, siedem lat po wybudowaniu siedziby dyrekcji spółki, powstał Park, który pierwotnie miał powierzchnię 5,2177 ha. Lipy, dęby, jawory, akacje, buki, klony - do dziś można podziwiać te ponad stuletnie już drzewa, cieszyć się ciszą i spokojem. Na terenie parku znajdują się ścieżki rowerowe, siłownia plenerowa, plac zabaw. Dla miłośników historii ( i nie tylko), na terenie parku udostępniony jest do zwiedzania schron bojowy nr 39, powstały w 1937 r. Mieści się tutaj również pomnik pamięci zamordowanych na tym terenie powstańców I Powstania Śląskiego.
Na tyłach pałacu znajduje się brama prowadząca bezpośrednio do Parku Heiloo.

LOKALIZACJA i KOMUNIKACJA
Świętochłowice, to miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim nad rzeką Rawą. Jest to trzecie najgęściej zaludnione miasto w Polsce, a z drugiej strony najmniejsze z miast na prawach powiatu. Graniczy bezpośrednio z Bytomiem, Rudą Śląską i Chorzowem i dodatkowo jest oddalone tylko 15 km od Katowic, oraz 35 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice. Niewątpliwym atutem jest położenie tuż przy Drogowej Trasie Średnicowej, co pozwala na szybkie i łatwe przemieszczanie się w obrębie największych okolicznych.
Na terenie Świętochłowic mamy komunikacje autobusową, tramwajową oraz możliwość połączenia kolejowego z Katowicami.

MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE
Pałac w Świętochłowicach to nieruchomość, której lokalizacja daje wiele możliwości. Województwo śląskie uważane jest za jedno z najatrakcyjniejszych województw pod względem inwestycyjnym. Charakteryzuje się największą gęstością zaludnienia w Polsce (367,6 os/km2) i jednym z najmniejszych wskaźników bezrobocia (stan na czerwiec 2022 - stopa bezrobocia wyniosła 4%).  Do największych atutów regionu należą: największy w Polsce zespół miejski,  drugi największy w Polsce rynek zbytu, największy w Polsce węzeł komunikacyjny, bardzo wysoka aktywność regionu wobec inwestorów, a także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura gospodarcza oraz społeczna. Górny Śląsk, to również miejsce z ciekawą historią, bogatą kulturą ludową, które w ostatnich latach zyskuje coraz bardziej w oczach turystów. Katowicki Spodek, liczne muzea, Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, spacer Podziemną Trasą Wodną, to tylko niektóre z atrakcji okolicy. Zameczek Piaśnicki, może stać się miejscem idealnym na wypoczynek dla każdego - zarówno jako hotel dla osób, które chcą zwiedzać okoliczne miasta, ale potem odpoczywać z dala od zgiełku i hałasu, jak dla osób, które w zaciszu SPA chcą poddać się relaksacyjnym zabiegom. Klinika medyczna, to również idealna inwestycja dla tego miejsca, gdzie pośród zieleni, można poddać się rekonwalescencji po zabiegu. Możliwości jest wiele, ale miejsce tylko jedno.

W celu zaprezentowania nieruchomości, zapraszamy do kontaktu. Oferta dostępna tylko w w naszym Biurze Nieruchomości.

Zadzwoń i dopytaj o szczegóły!.
BB Partner Real Estate

Tomasz Bobiec
Tel. +48 792 020 303
e-mail: tomasz@bbpartner.pl

Łukasz Barłowski
Tel. +48 733 737 000
e-mail: lukasz@bbpartner.pl


Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.
Wspólne zdrowie i bezpieczeństwo to nasz priorytet. Podczas spotkania zachowujemy najwyższe środki ostrożności.
Stosujemy nowoczesne rozwiązania w celu komunikacji, konsultacji oraz prezentacji nieruchomości.
Nieprawidłowy adres E-mail